Özer Kanlı

Rumların istekleri ve Sayın Akıncı’nın zayıf yanıtları

Özer Kanlı
 
 

Benim derdim asla Sayın Akıncı ile değil.

Şahıs olarak sevdiğim saydığım bir kişidir de ayrıca.

Benim derdim, Rum tarafının Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği, özgürlüğü, güvenliği, sosyo-ekonomik yaşantısı ile ilgili düşmanca tutumu karşısında Sayın Akıncı’nın yeterince güçlü yanıt vermemesidir.

“Her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır“ denilebilir, ama Kıbrıs konusu yoğurt değildir. Söz konusu olan vatandır… Söz konusu olan güvenliktir… Söz konusu olan ekonomik ve sosyal yaşamdır.

Çok yazılan çizilen konulara girmeden bana göre can alıcı bazı konularda Rumun ne yapmaya çalıştığını ve Sayın Akıncı’nın söylediklerini sorgulamak istiyorum.

Belli ki Rum tarafı Kıbrıs Türkü’nün güvencesiz kalmasını istiyor.

O nedenledir ki, “Türkiye’nin Kıbrıs’ta askeri varlığı olmayacak, Türkiye Kıbrıs’a müdahale edemeyecek” diyor.

Rum tarafı dostları ile birlikte Doğu Akdeniz’deki Türkiye etkinliğini kırmak peşinde olduğundandır ki bu isteğinde bir sürü de destekçi buluyor.

Rum tarafı toprak konusunu 100 bin kişinin evine döneceği, Kıbrıs adasını çevreleyen kıyıların üçte ikisinin kendisinin kontrolünde olacağı, Güzelyurt, Maraş’ın tümü ve Dipkarpaz’ın da içinde yer alacağı bir düzenleme ile halletmek istiyor.

Rum tarafının mülkiyet konusundaki kurnazlığı ise, daha da derin.

60 bin Rumun içimize  nüfus olarak yerleşmesini temin ederken süreç içinde bunların tüm mallarını geri almalarının da önünü açmaya çalışıyor.

Nasıl mı? Antlaşmanın AB birinci hukuku olmasını engelleyerek…

Nasıl mı? Olayı mülkiyet komisyonuna, oradan mahkemeye, oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne intikal ettirmenin yolunu açarak.

Rum tarafı tüm bu konularda istediklerini almadan Türk tarafına hiç bir şey vermiyor.

Zaten bunları aldıktan sonra verecekleri de bir işe yaramaz.

Peki, Sayın Akıncı ne yapıyor?

Güvenlik ve Garantiler konusunda bir şeyler söylüyor, ama net değildir. Yeterli değildir.

Hatta ve hatta Rumun iştahını kabartan niteliktedir.

“Kıbrıs Türk Halkı Türkiye’nin güvencesini istiyor” diyor, ama ben isterim diyemiyor.

“Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini isteriz“ diyemiyor. Etkin ve fiili kelimelerini kullanmaktan bilerek kaçınıyor. Oysa işin püf noktası o iki kelimede… Türkiye’nin Kıbrıs’ta askeri olmazsa, Türkiye Kıbrıs Türkleri’nin can ve mal güvenliği, statüsü saldırıya uğradığında tek başına alacağı bir kararla Kıbrıs’a askeri müdahalede bulunamayacaksa o garanti sistemi beş para etmez.

Sayın Akıncı, Türkiye’nin tüm Kıbrıs üzerindeki garantisinin devam etmesini istediğini de söylemiyor.

Tam tersine pek çok kaynaktan bize ulaşan bilgilere göre Sayın Akıncı Türkiye’nin sadece Kuzey’deki Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’ni garanti etmesinden yanadır.

Bu son derece önemli bir tavizdir.

Sayın Akıncı’nın bunun karşılığında eş ağırlıkta, eş kıymette  bir taviz almadan böyle bir şeyi kabullenmesi büyük hatadır.

Rum tarafının bunu kabul edeceğini de sanmıyorum, ama bana göre bölgedeki durum ortada durur, Türkiye’nin AB tam üyeliği hayale dönüşürken Türkiye’nin Kıbrıs’ın bütünü üzerindeki garantörlük hakkından vazgeçmesini beklemek, Türkiye’nin tam oluru olmadan bu konuyu masaya taşımak çok yanlış olmuştur.

***

Gelelim toprak ve mülkiyet konularına.

Bana göre Rum tarafı bu iki konuda da kötü niyetlidir.

İyi niyetli olsa aradan 42 yıl geçtikten sonra yerleşim bölgelerini, evleri, içerisine şu veya bu şekilde binalar yapılan arazileri, arsaları istemez.

İyi niyetli olsa, “Kıyıların üçte ikisi benim olacak” demez.

Rumun niyeti Kıbrıs Türkü’nün sosyo-ekonomik yaşantısını yıkmaktır. Rumun niyeti adanın stratejik olarak büyük öneme haiz olan ve en fazla da Türkiye’yi ilgilendiren kıyıları ele geçirmektir.

Ve bana göre Sayın Akıncı Rumun bu konudaki kötü niyetini de doğru okuyamıyor.

Çıkıp da Ruma, “Bizi 1974 öncesine götürmeye çalışıyorsun. Buna asla izin vermem”diyemiyor.

***

Sayın Akıncı artık net bir seçim yapmak zorundadır.

Ya Rum niyetlerine set çekecek ya da Kıbrıs Türk Halkı içinden kendisine yönelik çok ciddi bir cephe açılmasına neden olacaktır.

 
 
19 Eylül 2016 Pazartesi 12:42
Okunma: 6253
 

(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu