Ana Sayfa » G. Kıbrıs » TOPRAK KONUSUNDA İLK ADIMIN BUGÜN ATILMASI BEKLENİYOR

TOPRAK KONUSUNDA İLK ADIMIN BUGÜN ATILMASI BEKLENİYOR

Cenevre'de gerçekleştirilen müzakereler çerçevesinde Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının bugün ilk haritaları sunarak toprak konusuna adım atmalarının beklendiği, bugün sunulacak haritaların tarafların "ilk tezleri olacağı" iddia edildi.

 
 
TOPRAK KONUSUNDA İLK ADIMIN BUGÜN ATILMASI BEKLENİYOR

Lefkoşa, 11 Ocak 16(T.A.K): Cenevre'de gerçekleştirilen müzakereler çerçevesinde Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının bugün ilk haritaları sunarak toprak konusuna adım atmalarının beklendiği, bugün sunulacak haritaların tarafların "ilk tezleri olacağı" iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi "Haritalar Üzerinde Çalışma Zamanı- Toprak Konusunda İlk Adım Bugün, Nihai Tezler Sunulmayacak ? İlk Haritalar Açılıyor" başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in bugün müzakere masasına harita sunacaklarını iddia etti.

Gazete Toprak başlığındaki ilk haritaların bugün sunulacağını ancak bunların sunulacak nihai tezler olmayacağını belirterek Kıbrıs Rum tarafının, her senaryoya karşılık gelebilecek 14 alternatif öneri hazırladığını, aynı şeyi Kıbrıs Türk tarafının da yapmış olduğuna inanıldığını yazdı.

Kıbrıs Rum tarafının yüzde 28,2 ve Kıbrıs Türk tarafının da yüzde 29,2 oranını önerdiğini ve tarafların bu iki oranın ortasında bir oranda buluşmalarının öngörüldüğünü ifade eden gazete, asıl konunun hangi bölgelerin iade edileceği olduğuna vurgu yaptı.

Konunun bugün görüşülmeye başlanacak olmasından ötürü sürprizlerin beklenmediğini ve önümüzdeki süreçte Cenevre'de birçok konu hakkında çok görüşmeler gerçekleştirileceğini yazan gazete, dünün ise uzmanların da katılımlarıyla birçok görüşmeyle geçtiğini belirtti.

Haberde, Cenevre'de dün merkez hükümetin yetkileri, hükümet organlarına katılım ve anayasa düzenlemesi konularının ele alındığı iddia edilirken ilerleme kaydedilmediği ve bugün de görüşmelerin süreceği öne sürüldü.

Gazete, merkez hükümetin yetkileri konusunda bazı ilerlemeler kaydedildiğini ancak diğer konularda bunun gerçekleşmediğini iddia ederken dünkü görüşmelerde, çözüm sonrasında yabancı uyrukluların durumunun görüşülmesinin yetişmediği ve bu konunun bekleyen diğer konularla bugün ele alınacağını da iddia etti.

Dönüşümlü başkanlığın da uzlaşmazlık noktalarından biri olmayı sürdürdüğü, bu sebepten ötürü tarafların toprak konusuna ne zaman geçeceklerinin bilinmediğini yazan gazete, toprak konusunun bugün akşamüzeri ele alınmaya başlanmasının beklendiğini belirtti.

Alithia gazetesi konuya ilişkin haberini "Yönetim Başlığı Dünkü Görüşmelerin Merkezindeydi" başlığı altında verirken, liderlerin, planlandığı gibi bugün toprak konusuna geçmelerinin beklendiğini yazdı.

Gazete, dünkü görüşmelerde Yönetim başlığına ait dört konunun yer aldığını, bunlardan ikisinin "federal organlarda karar alma ve katılım mekanizması ile anayasanın düzenlenmesi" olduğunu belirtirken dönüşümlü başkanlık konusunun ise dün ele alınmadığını iddia etti.

Tarafların dün, FIR kattı konusunu da ele aldıklarını ve Kıbrıs Türk tarafının iki ayrı FIR istemesine karşın Kıbrıs Rum tarafının buna sıcak bakmadığını öne süren gazete, liderlerin dün sabah gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından tarafların müzakerecilerinin, uzmanların katılımıyla birlikte, uzlaşmazlık noktalarını ele almak amacıyla görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Gazete, Mülkiyet konusunda uzmanların tıpkı önceki gün olduğu gibi dün de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

HRİSTODULİDİS: "UZLAŞMA VE ZORLUKLARIN OLDUĞU KONULAR VAR"

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in gazetecilerin sorunlarına verdiği yanıtlarda, "Yönetim başlığının görüşülmesinde uzlaşılar ve uzlaşmazlık noktaları ile zorlukların olduğunu" söylediğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis, "dönüşümlü başkanlığa ilişkin hiçbir görüşme gerçekleştirilmediğini, dün akşamüzeri liderlerin yapacakları görüşmede Yönetim ve AB konularının ele alınmasının planlanmış olduğunu, AB'ye ilişkin konuların görüşülmesinde, Cenevre'de bulunan AB Komisyonu Başkanı'nın temsilcisi Van Nuffel'in de hazır bulunacağını belirtti.

Hristodulidis bugünün programı için ise, toprak konusunun ele alınacağını ve harita teatisinin yapılacağını, haritaların içeriğinin ise konferansa nasıl gidileceği konusunda belirleyici olacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafının haritasının tatmin edici olmaması durumunda konferansa katılmama gibi bir durumun olup olmayacağı şeklindeki bir soruya ise Hristodulidis, "İki lider arasında sunulacak haritanın oranı hakkında uzlaşı olduğunu ve bunun dışına çıkılmaması gerektiğini" söyleyerek yanıt verdi.

Politis gazetesi konuya ilişkin haberini "Cenevre'de Asıl El Bugün Oynanacak ? Liderler İçin Karar Günü" başlıkları altında verirken, önümüzdeki 24 saatin Cenevre görüşmelerinin akıbeti için belirleyici olacağını yazdı. 

Gazete, liderlerin dünkü görüşmesinin Kıbrıs saatiyle gece yarısına kadar sürdüğünü, bunun da yönetim ve mülkiyet başlıklarında kayda değer ilerleme sağlanması yönünde gösterilen yoğun çabanın kanıtı olduğunu belirtirken yönetim başlığında mevcut altı başlıktan sadece birinin, "çözümden sonra yabancıların idaresi" konusunun görüşülmediğini, onun da bu sabah ele alınacağını aktardı.

Gazete, yönetim başlığında durumun aynı devam ettiğini, Kıbrıslı Türklerin federasyon organlarına etkin katılımı, karar alma mekanizması, anayasada düzenleme vs gibi konuların müzakere masasında bulunmaya devam ettiğini, toplamda altı konunun görüşülmekte olduğu ancak sadece birinde anlaşmaya yakınlaşıldığını iddia etti.

Haberde, bugün bu konularda uzlaşı sağlanabilmesi durumunda dönüşümlü başkanlık ile Kıbrıs Rum tarafını memnun edecek düzeyde bir harita al verine geçilebileceği yorumunda bulundu.

Simerini gazetesi ise haberini "Haritaların Masaya Gelmesi Bekleniyor" başlığı altında manşet ve iç sayfalarından verirken, haritaların sunum şekli konusunda uzlaşı olduğunu yazdı.

Gazete, her iki tarafın hazırladığı haritaların ilk olarak karşı tarafa, kriterlere uyup uymadıklarının kontrol edilmesi amacıyla verileceklerini, ardından da BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'ye teslim edileceklerini iddia etti.

Haberde, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının talebi olan yüzde 29,2'lik orana denk gelen 14 alternatif harita hazırladığı belirtilirken dünkü görüşmelerde ise yönetim başlığının ağırlık kazandığı ifade edildi.

Gazete, yönetim başlığının liderlerin hem sabahki hem de akşamki görüşmelerinde ve müzakere gruplarının görüşmelerinde ele alındığını belirtirken, uzmanlar arasında ele alınan mülkiyet konusunda ise görüş ayrılıklarının sürdüğünü iddia etti.

Haberde, dönüşümlü başkanlık konusunun ise dünkü görüşmelerde ele alınmadığı vurgulandı.

Haravgi gazetesi ise konuya ilişkin haberini "Gözler Konferanstayken Tüm Olasılıklar Açık ? Cenevre'de Yönetim Başlığında Önemli İlerleme" başlıkları altında verdi.

Gazete, dünkü görüşmelerde yönetim başlığında bulunan "federal organlarda karar alma ve etkin katılım" konusunda uzlaşıya doğru gidildiğini belirtirken müzakereciler ve uzmanlar düzeyinde varılan uzlaşının, haberin yapıldığı dün akşamın geç saatlerine kadar henüz kesinleşmediğini vurguladı.

Haberde, Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristodulidis ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu'nın basın açıklamalarına da yer verildi.

(SB/GÜL)

 
11 Ocak 2017 Çarşamba 12:39
Okunma: 216
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu