Ana Sayfa » Türkiye » TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HALK OYLAMASI SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HALK OYLAMASI SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının, ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, "Milletimiz bir kez daha gerçekten çok çok müstesna farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir. Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon 'evet' oyuyla ve 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum." dedi.

 
 
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HALK OYLAMASI SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

ERDOĞAN: "BUGÜN YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HALK OYLAMASI SONUÇLARININ, ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM"

"MİLLETİMİZ BİR KEZ DAHA GERÇEKTEN ÇOK ÇOK MÜSTESNA FARKLI BİR OLGUNLUK İÇERİSİNDE SANDIK BAŞINA GİTMİŞ, HÜR İRADESİYLE TBMM TARAFINDAN KABUL EDİLEN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜNÜ İFADE ETMİŞTİR. RESMİ OLMAYAN SONUÇLAR, YAKLAŞIK 25 MİLYON 'EVET' OYUYLA VE 1 MİLYON 300 BİN FARKLA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN KABUL EDİLDİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÖNCELİKLE OYUNUN RENGİ NE OLURSA OLSUN SANDIK BAŞINA GİDEREK İRADESİNE SAHİP ÇIKAN MİLLETİMİZİN HER BİR FERDİNE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

"BUGÜN TÜRKİYE 200 YILLIK KADİM BİR TARTIŞMA KONUSU OLAN YÖNETİM SİSTEMİ KONUSUNDA TARİHİ BİR KARAR VERMİŞTİR. BU KARAR, SIRADAN BİR OLAY DEĞİLDİR. ÇOK CİDDİ BİR YÖNETİM SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİM, DÖNÜŞÜM KARARININ VERİLDİĞİ GÜNDÜR BUGÜN"

"VERİLEN TÜM OYLAR, ELBETTE ÖNEMLİDİR AMA ÖZELLİKLE DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGEMİZDEKİ OYLARIN AYRICA ÖNEMİ OLDUĞUNU DA BURADA VURGULAMAK İSTERİM. PARTİLERİN HALK OYLAMASINDAKİ POZİSYONLARINI DİKKATE ALDIĞIMIZDA, GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEKİ TÜM İLLERDE 10 İLA 20 PUANLIK ARTIŞLAR OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. İNŞALLAH BU SONUÇLAR, ÜLKEMİZİN ÖNÜNDE YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLADIĞININ DA MÜJDECİSİ OLACAKTIR"

İstanbul, 17 Nisan 17 (T.A.K.): Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının, ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, "Milletimiz bir kez daha gerçekten çok çok müstesna farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir. Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon 'evet' oyuyla ve 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, halk oylaması sonuçlarını değerlendirdi.

Anayasa değişikliğiyle ilgili sonuçların değerlendirilmesine yönelik basın toplantısını ilk defa bu mekanda yapıldığını belirten Erdoğan, bu mekanın bir basın toplantısına ev sahipliği yaptığını ifade ederek, "Hayırlı uğurlu olsun diyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyon ve radyoları başında kendisini dinleyen vatandaşları saygı ve sevgiyle selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün yapılan anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz bir kez daha gerçekten çok çok müstesna farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir. Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon 'evet' oyuyla ve 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin demokrasisine, milletin tercihlerine, sandığına sahip çıktığı sürece Allah'ın izniyle önlerine çıkan her türlü sorunu, sıkıntıyı, krizi aşabilecek güçte ve kabiliyette olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun son örneğini 15 Temmuz darbe girişiminde açık ve net olarak gördüklerini kaydetti.

"TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ YÖNETİM REFORMUNU HAYATA GEÇİRİYORUZ"

Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasının milletin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir yönetim sistemi üzerindeki değişim, dönüşüm kararının verildiği gündür bugün. Her zaman olduğu gibi bu halk oylamasında da mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olmuştur. Hamdolsun bu zoru başardık ve milletimizin teveccühüyle tarihimizin en önemli yönetim reformunu hayata geçiriyoruz."

Anayasa değişikliğinin sadece 18 maddeden oluşmasına rağmen içeriği itibarıyla köklü bir değişim arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, bu meselenin ülkenin gündeminde aslında uzun zamandır konuşulduğunu anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden bu yana sürekli medyanın kendisine sorduğu sorulardan bir tanesinin bu olduğunu, daha sonra birçok panellerde karşılaştığı sorulardan olduğunu dile getiren Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde de yine bu soruyla her zaman karşı karşıya olduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi ise yapılan kamuoyu araştırmalarının 2015 yılı başında başkanlık sistemine geçiş konusuna verilen desteğin yüzde 25-30'lar düzeyinde olduğunu gösterdiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burası özellikle çok büyük önem arz ediyor. İşte böyle böyle zor bir süreç sonunda bugün Türkiye 25 milyon 'evet' oyuyla kararını vermiştir. Halk oylaması boyunca 'evet' için çalışan, bu yönde kararlı bir duruş ve yoğun bir çaba gösteren AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye, STK'lar ve bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Verilen tüm oylar, elbette önemlidir ama özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki oyların ayrıca önemi olduğunu da burada vurgulamak isterim. Partilerin halk oylamasındaki pozisyonlarını dikkate aldığımızda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm illerde 10 ila 20 puanlık artışlar olduğunu görüyoruz. İnşallah bu sonuçlar, ülkemizin önünde yeni bir dönemin başladığının da müjdecisi olacaktır. Buradan ülkemizin tamamıyla birlikte bu bölgedeki vatandaşlarımıza tercihlerini ülkemizin birliğinden beraberliğinden kardeşlikten yana kullandıkları için hassaten şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum."

CUMHURİYET TARİHİMİZDE İLK DEFA TAMAMEN SİVİL SİYASET ELİYLE YÖNETİM SİSTEMİMİZİ DEĞİŞTİRİYORUZ

Gerek halk oylaması sürecinde gerekse sandık başında tercihini "evet" yönünde ortaya koyan herkese, kendisine gösterdikleri güven ve teveccüh için teşekkür eden Erdoğan, iradenin "evet" yönünde çıkmasının, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin millet tarafından kabul gördüğünü ifade etmesi bakımından kendileri için ayrıca değerli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğa