Ana Sayfa » Kıbrıs » Sigortacılar, Yeni Sigorta Sistemini Ve Sigorta Bilgi Merkezi'ni Anlattı

Sigortacılar, Yeni Sigorta Sistemini Ve Sigorta Bilgi Merkezi'ni Anlattı

Fahri: "devrim Niteliğindeki Bu Sistemin Ana Amacı Yollarımızda Güvenli Bir Trafik Sisteminin Yerleşmesidir".

 
 
Sigortacılar, Yeni Sigorta Sistemini Ve Sigorta Bilgi Merkezi'ni Anlattı

KAVÇIN: "SÜRÜCÜ VE ARACIN NİTELİKLERİNE GÖRE PRİM BELİRLEME BÜTÜN DÜNYADA VAR. BİZ SİGORTA BİLGİ MERKEZİ'NDEKİ VERİLERİ DİKKATE ALARAK BELİRLEDİK"

Lefkoşa, 4 Mart 14 (T.A.K.): Araç sigortalarında 1 Mart'ta yürürlüğe giren yeni sistemin ana amacının, ülkede daha güvenli bir trafik sisteminin yerleştirilmesi olduğu vurgulandı.

Sigortacılara göre, iyi sürücülerin, hasarsızlık indirimiyle ödüllendirilmesini; kötü sürücülerin ise daha yüksek sigorta primi ödemekle caydırılmasını içeren yeni sistem, iyi sürücülerin, kötü sürücülerin hasarını karşılamasını engellemeyi de içeriyor.

Kıbrıs Türk Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği, bugün Golden Tulip Otel'de düzenlediği basın toplantısıyla "Hasarsızlık İndirimi ve Zamlı Prim Uygulaması Tüzüğü"nü sigortacılıktaki yeni sistemi ve Sigorta Bilgi Merkezi'ni tanıttı. Birlik Başkanı Ülker Fahri, Birlik Genel Sekreteri ve Sigorta Bilgi Merkezi Sorumlusu İbrahim Kavçın ile birlik yönetim kurulu üyeleri, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Sigorta Bilgi Merkezi, ülkedeki tüm sigorta şirketlerinde yapılan poliçelerle ilgili bilgileri içeriyor. Poliçeler, riske dayalı prim hesaplanarak hazırlanacak ve kaza yapmayan sürücüler indirimli fiyattan poliçe alabilecek. Hasar yapmış bir sürücü ise poliçesini yenilerken ek prim ödemek zorunda kalacak.

Sigorta poliçelerinde, aracın motor hacmi, aracı kullanan sürücünün yaşı ve yaptığı kazalar, primlerin belirlenmesinde etkili olacak.

FAHRİ: "BİR DEVRİM"

Ülker Fahri, yeni sistemi "sigortacılık sektöründe bir devrim" diye niteleyerek, 2009'dan beri sürdürdükleri çalışmaları özetledi. Geçen yıl 49 kişinin trafik kazalarında can verdiğini, 408 kişinin yaralandığını, her yıl ortalama 40 kişin öldüğünü belirten Fahri, kazaların önlenmesi çabalarına katkı sağlayacağını belirttiği Sigorta Bilgi Merkezi'nin birliğin 200 bin TL'lik öz kaynağıyla kurulduğunu vurguladı.

"İNGİLTERE'DE CEP TELEFONUYLA KONUŞMANIN CEZASI BİN STERLİN"

İleri ülkelerdeki gibi sürücülerin çok dikkatli olmasını sağlayacak sistem yanında ağır cezaların da şart olduğu görüşünü savunan Ülker Fahri, İngiltere'de seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmanın cezasının bin Sterlin; ikinci kez aynı suçun işlenmesi halinde ise bir yıl boyunca ehliyete el konulma olduğunu bildirdi.

"DİRENÇ GÖSTERENLER OLDU... CESARETLE YOLA ÇIKTIK"

Fahri, tüm yeniliklerde olduğu gibi, sigortacılıktaki statükonun değişmesinde de ciddi direnç gösterenler bulunduğunu ancak birliğin bunu göze alarak cesaretle yola çıktığını kaydetti.

"FİYATLAR YÜKSELECEK DİYE ENDİŞEYE KAPILMAYA GEREK YOK"

Halen üç yılı aşkın sürenin verileri bulunan Sigorta Bilgi Merkezi'nin ilk üç ayda verilerinin günü gününe değerlendirileceğini, aksak ve eksiklerin görülerek düzeltilmesi yönünde önlem alınacağını ifade eden Ülker Fahri, şirketlerin ilk üç ayda fiyatlarını dengeli tutacağını; 1 Haziran'dan itibaren gözden geçirmeyi öngördüklerini; tekel yaratılmadığını ancak kimsenin de "sigorta primleri yükselecek" diye endişeye kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

Sigorta Bilgi Merkezi'nin verilerine göre ülkede günde ortalama 40 kaza yaşandığını veya sigortalardan hasar ödeme talebinde bulunduğunu; yeni sistemle, küçük hasarlı kazalarda sigortadan ödeme talep edilmemesinin, hasarsızlık indirimi sağlayacağı için daha çok tercih edileceğini düşündüklerini anlatan Fahri, özetle şöyle konuştu:

"SİSTEM YENİLENMEYE AÇIK..."

"Uç örnekler kimseyi yanıltmasın. Bu sistem gelişmeye, yenilenmeye açıktır. Artık bir araç satın alırken Sigorta Bilgi Merkezi'ndeki verilerden daha önce kaza yapıp yapmadığı sigorta şirketi tarafından öğrenilebilecek. İleriki aşamada vatandaşlar da bilgisayarlarından girip öğrenebilecek. Yani bu sistem vatandaşa çok geniş hizmet sunacak."

"VATANDAŞA İNANMA DÖNEMİ"

Sigorta uzmanlarının hasarlı araca bakınca kazaların oluş şeklini anlayabildiğini, bu sistemle vatandaşa inanma döneminin de başlayacağını, süreç içinde hasarla sonuçlanmış kazalarda polis raporuna gerek kalmayacağını ifade eden Sigortacılar Birliği Başkanı Ülker Fahri, böylece polisin asli görevlerine daha çok zaman ve personel ayırabileceğini; kazaları önlemek için devriyeleri artırabileceğini söyledi.

Fahri, ayrıca polisin operasyon düzenleyip evrak kontrolü yapmasına da gerek kalmayacağını çünkü Sigorta Bilgi Merkezi'nde bir araç ve sürücüyle ilgili her türlü bilginin yer alacağını anlattı.

Ehliyetine el konulan sürücülerin "nasılsa sigorta ödemeye devam eder" diyerek araç kullanmayı sürdürüp yine kaza yaptığı vakalara da rastladıklarını belirten Ülker Fahri, yeni sistemde ehliyetine el konulan sürücünün sigortasının da sonlanacağını, böylece araç kullanamayacağını kaydetti.

"AMAÇ GÜVENLİ BİR TRAFİK"

Ülker Fahri, amaçlarının güvenli ve kazaların azalacağı bir trafik olduğunu vurgulayarak, trafikte çok suç işleyenlerin de yeni sigorta sistemi sayesinde tek tek ortadan kalkacağı görüşünü ifade etti.

Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Ülker Fahri, sistem işleyişinde, yıl sonuna dek küçük hasarlı kazalarda polisin kaza yerine gitmesine gerek kalmayacağını; sigortaların kazayla ilgili sorunları çözeceğini; vatandaşların da kendine daha ucuz değil daha iyi hizmet veren sigortaları tercih edeceğini söyledi.

Fahri, sigortacılık sektöründe yılda 100 milyon lira döndüğünü ve bunun dörtte üçünün hasarlara gittiğini belirterek, bu kadar büyük bir sektörde küçük sahtekarlıklar da olabileceğini ancak sistemin yarar sağlayacağını belirtti.

KAVÇIN: "GELECEK ANCAK İSTATİSTİKLERLE PLANLANABİLİR"

Birlik Genel Sekreteri ve Sigorta Bilgi Merkezi Sorumlusu İbrahim Kavçın da, geleceğin ancak istatistiklerle planlanabileceğine işaret ederek, bir süre öncesine kadar sigorta poliçe sayısını bilmezken bugün merkezde 3.5 yıllık veriler bulunduğunu söyledi.

Kavçın, merkez kayıtlarına girmiş bir aracın bundan böyle kesinlikle sigortasız trafikte dolaşamayacağını, poliçelerin de riske dayalı hazırlanacağını anlattı.

Sürücü ve aracın niteliklerine göre prim belirlenmesinin bütün dünyada var olan bir uygulama olduğunu ifade eden İbrahim Kavçın, Sigorta Bilgi Merkezi'ndeki veriler dikkate alınarak sürücülerin yaşlarına ve aracın gücüne göre primler belirlendiğini, bu konudaki eleştirileri acımasız bulduklarını kaydetti.

Kavçın, "25 yaşın altını da, 65 yaşın üstünü de elimizdeki istatistiki verilerden yararlanarak risk grubunda değerlendiriyoruz" dedi.

"SON 5 YILDA ZAMLANMAYAN TEK ŞEY SİGORTA"

Sigorta fiyatları artacak diye kimsenin panik yapmamasını isteyen Birlik Genel Sekreteri Kavçın, ülkede son 5 yılda zamlanmayan tek şeyin sigorta olduğunu savundu.

İbrahim Kavçın, yeni sigorta sisteminde kaza yapan sürücünün bir dahaki sigorta poliçesi için daha çok para ödeyeceğini; iyi sürücünün ise daha düşük prim ödeyeceğini vurgulayarak, bunun trafikte dikkati artıracağını belirtti.

Kavçın, Sigorta Bilgi Merkezi'nden polisin de çok yararlandığını örneklerle anlattı.

Bazı Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği yönetim kurulu üyeleri de söz alarak, müşterinin kusurlu olmadığı durumlarda primlerine artış gelmeyeceğini; ancak kazaya karışan kusurlu sürücülerin priminin ve suçlunun tespit edilemediği durumlarda hasar için sigorta, geriye dönüşü olmayan bir ödeme yapmışsa primin yükseleceğini anlattılar.

Bu sistemin sigortacılıkta suiistimalleri önleyeceği görüşünü ifade eden sigortacılar, "Maksat, iyi müşterilere, kötü müşterilerin hasarını ödettirmemektir" dediler.

İbrahim Kavçın, polisin de hangi trafik kazalarında kaza yerine gideceği konusunda yasal düzenleme üzerinde çalıştığını bildirdi.

(GÜL/HA) FOTOĞRAFLI

 
4 Mart 2014 Salı 17:23
Okunma: 1767
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Gazete Manşetleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Anket
Önümüzdeki hafta bir erken genel seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz?
CTP
UBP
TDP
DPUG
BKP
Yeni kurulacak bir partiye
Oy kullanmayacağım
Kararsızım
 
Göbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleriTürkiye’den KKTC ’ne su temini ve elektrik nakli projeleri konusundaki gelişmeler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Lig Puan Durumları
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
YENİCAMİ AK
25
20
3
2
63
2
K. KAYMAKLI TSK
25
19
2
4
59
3
LEFKE TSK
25
15
6
4
51
4
ÇETİNKAYA TSK
25
12
5
8
41
5
DOĞAN TBSK
25
11
6
8
39
6
CİHANGİR GSK
25
10
6
9
36
7
SERDARLI GB
25
9
8
8
35
8
MAĞUSA TÜRK GÜCÜ
25
11
2
12
35
9
MORMENEKŞE GB
25
11
1
13
34
10
B. BAĞCIL SK
25
9
6
10
33
11
HAMİTKÖY ŞHSK
25
8
6
11
30
12
YENİ BOĞAZİÇİ DSK
25
5
3
17
18
13
YALOVA SK
25
4
5
16
17
14
GENÇLİK GÜCÜ SK
25
1
1
23
4
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
GÖNYELİ SK
25
17
3
5
54
2
LAPTA TBSK
25
15
3
7
48
3
L. GENÇLER BİRLİĞİ SK
25
13
2
10
41
4
TÜRK OCAĞI LİMASOL
25
11
7
7
40
5
ESENTEPE KKSK
25
11
6
8
39
6
DUMLUPINAR TSK
25
10
7
8
37
7
GÖÇMENKÖY İYSK
25
10
4
11
34
8
AKINCILAR GSK
25
8
9
8
33
9
DÜZKAYA KOSK
25
8
7
10
31
10
BİNATLI YSK
25
8
6
11
30
11
DEĞİRMENLİK SK
25
8
5
12
29
12
BAF ÜLKÜ YURDU
25
6
8
11
26
13
OZANKÖY SK
25
6
5
14
23
14
TÜRKMENKÖY ASK
25
5
6
14
21
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
29
21
3
5
66
2
Beşiktaş
29
15
9
5
54
3
Galatasaray
29
14
11
4
53
4
Trabzonspor
29
11
10
8
43
5
Sivasspor
29
13
4
12
43
6
K. Karabükspor
29
11
9
9
42
7
Kasımpaşa
29
10
11
8
41
8
Akhisar Belediye
29
11
7
11
40
9
Eskişehirspor
29
10
9
10
39
10
Gençlerbirliği
29
11
5
13
38
11
Bursaspor
29
10
8
11
38
12
Gaziantepspor
29
10
6
13
36
13
Torku Konyaspor
29
9
7
13
34
14
Ç.Rizespor
29
8
9
12
33
15
Elazığspor
29
9
4
16
31
16
K.Erciyesspor
29
8
6
15
30
17
MP Antalyaspor
29
5
13
11
28
18
Kayserispor
29
6
7
16
25
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Arşiv
 
Devlet Piyangosu
18 Temmuz 2016 tarihli Çekilişte 450.000 TL kazanan numara
70456
 
Süper Loto
10.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu192434434552
 
On Numara
07.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu01030607141921232429313436373843515860727779
 
Sayısal Loto
05.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu010708214245
 
Şans Topu
09.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu242530323313
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)