Ana Sayfa » Bilgi Bankası » KKTC’DE 2016 BÖYLE GEÇTİ

KKTC’DE 2016 BÖYLE GEÇTİ

KKTC 2016’da Girne-Değirmenlik anayolunda meydana gelen trafik kazasıyla sarsıldı. 2’si öğrenci 3 kişinin hayatını kaybettiği kaza, Türkiye’de olduğu gibi devam eden yaz saati uygulamasının sorgulanmasına ve sivil toplum örgütlerinin çeşitli protestolarına neden oldu.

 
 
KKTC’DE 2016 BÖYLE GEÇTİ

 

Kurak bir yıl geçiren KKTC, çalışmaları yıllardır süren Türkiye’den su getirme projesinin hayata geçmesiyle, ihtiyacı olan suya 2016’da kavuştu. Türkiye’den deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesine ilişkin anlaşmaya imza da yine bu yıl atıldı.

Ülkeyi 2016’da derinden etkileyen bir diğer olay ise, bir grup doktorun “hamilelikleri yasal olmayan bir şekilde sonlandırmalarının” tespit edilmesi oldu. 10 haftalıktan büyük hamileliklerin sonlandırılmasının yasak olduğu ülkede 30 haftalık hamilelere müdahale edilmesi ve bebeklerin öldürülmesiyle ilgili 4’ü doktor 6 kişi tutuklandı.

Bütün uyarı ve tedbirlere rağmen iş kazalarında can kaybedilmeye devam edildi. 2016’da tahkikatı yapılan 83 iş kazasında 5 kişi yaşamını yitirdi, 79 kişi de yaralandı.

Trafikte 28 kişinin öldüğü 2015’e göre ölümlü trafik kazaları 2016’da arttı. 2016’da meydana gelen 3 bin 814 trafik kazasında ise 36 kişi hayatını kaybetti.

2016’ya CTP-UBP hükümetiyle başlayan ülke, UBP’li bakanların istifasıyla dağıldı ve UBP-DP hükümeti kuruldu.

Kıbrıs müzakerelerinde yıllarca önemli görevler üstlenen Toparlanıyoruz Hareketi Başkanı Kudret Özersay, 2016’da Halkın Partisi’ni kurdu. TDP’den istifa eden Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı Toplumcu Kurtuluş Partisi’ni, Erhan Arıklı ise Yeniden Doğuş Partisi’ni oluşturdu.

Ülkede pek çok grev ve eylemin yapıldığı 2016’da, sendika ve sivil toplum örgütleri, Türkiye’den getirilecek suyun fiyatı ve dağıtılma şekli, Koordinasyon Ofisi’nin kurulması, yaz saati uygulamasının devamı, ölümlü trafik kazası, kötü anayollar ve benzeri nedenlerle sokaklara çıktı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, akaryakıt, arpa, süt ve su fiyatlarında düzenleme talebiyle Lefkoşa’da araçlı eylem başlattı. 5 gün süren eylem başkent Lefkoşa’da hayatı felç etti.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yeni asgari ücreti aylık bin 834 TL olarak belirledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet verecek Onkoloji Merkezi açıldı.

Yine Ekim ayında, Ercan Havalimanı yeni terminal binasının inşaatının başlatılması münasebetiyle, Ercan yeni terminal binası inşaat alanında tören düzenlenerek, temel atıldı.

Kapatılan Kadın Sığınma Evi yerine, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde sığınma evi olarak işlev görecek “Kadın Dayanışma Evi” kuruldu.

Aralık ayı ortalarında ise aşırı yağış ve fırtına nedeniyle KKTC’de bir çok bölgede olumsuzluklar yaşandı. Su baskınları yanında Girne Limanı’nda tarihi deniz feneri yıkıldı.

 

Haber: Arzu Köprülü-Tuğçe Ülkü Aydın

Fotoğraf: Erol Uysal-Süleyman Önal 

 

2016 BÖYLE GEÇTİ…

OCAK

1 Ocak

KKTC yeni yıla karla girdi. Bazı yerlerde biriken kar 15 santimi geçti.

2 Ocak

Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için sürdürülen müzakerelerde liderlerin güven artırıcı önlemlerden biri olarak açıkladığı elektrik şebekelerinin birleştirilmesi, sağlandı ve elektrik şebekeleri iki noktadan birleştirildi.

Birleşmenin, uluslararası bir firmanın hem Güney Kıbrıs, hem Kuzey Kıbrıs’taki elektrik şebekelerinin eş zamanlı testlerini yapmasının ardından, uluslararası standartlarda kalıcılaştırılacağı açıklandı.

4 Ocak

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Sivil Havacılık Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oybirliğiyle kabul etti.

5 Ocak

Gazimağusa Polis Müdürlüğü hücrelerinde soygun suçundan tutuklu bulunan Kazakistan uyruklu Imran Osmanov (E-22), hücresinde intihar etti.

6 Ocak

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye geldi.

Volkan Bozkır’a, GAÜ Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanı verildi. Bozkır GAܒde “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” konulu bir de konferans verdi.

YENİ BİR SİYASİ PARTİ: "HALKIN PARTİSİ”…

KKTC'de yeni bir siyasi parti kuruldu. Partinin adı "Halkın Partisi" oldu.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde yurt dışındaki bir şirketten 50 ay süreyle vergisiz toplam 11 milyon 250 bin ABD Dolarlık hizmet alımının, gerek kamu vicdanını, gerekse halkın refahını ciddi surette etkilediğini belirterek, topluma gerekli açıklamaların en kısa sürede yapılmasını ve kamu vicdanının rahatlatılmasını talep etti.

Dizdarlı, “KKTC Ulaştırma Bakanlığı, uhdesine düşen bu idari sorumluluğu yurt dışında bulunan şirketlere verirken kararını veya bu konuda karar alırken yasalarla belirlenen kriterleri dikkate aldı mı? Hizmet bedeli, On Bir Milyon Dolar olan bu iş ile ilgili neden ihaleye çıkılmadı? Bakanlık tarafından ihaleye çıkılmadığına göre Türkiye Cumhuriyeti’nde kayıtlı bulunan Şirketler bu durumdan nasıl haberdar oldular? Onlar adına elden teklifi kim veya kimler yaptı?” sorularını sordu.

8 Ocak

Turizm Bakanlığı, KKTC’nin arkeolojik kazı ve yüzey araştırmasının yapılabilmesi için Gazi Üniversitesi ile Ankara’da işbirliği protokolü imzaladı.

11 Ocak

Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edildi.

12 Ocak

Turizm Bakanlığı, 8 -10 Ocak tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen “The Telegraph Travel Show” turizm fuarında temsil edildi.

13 Ocak

Turizm Bakanlığı, KKTC’nin İngiltere’deki reklam kampanyasına Rumların itiraz ettiğini bildirdi.

Adada temaslarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daleep Singh, Maliye Bakanı Birikim Özgür’ü ziyaret etti.

14 Ocak

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, AKSA’nın Kalecik’te bekleyen yüzde 3,5 oranında kükürt içeren yakıtı tahliye etmesine “son kez” şartıyla izin verildiğini duyurdu.

16 Ocak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Engellemeyen Lefkoşa Birimi, özel gereksinimli bireylere yönelik çalışmaları kapsamında, Stüdyo 21 ile işbirliğinde LTB Engelsiz Dans Okulu kurdu.

18 Ocak

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS), 13’üncü maaşların henüz ödenmemesini, Maliye Bakanlığı önünde düzenlediği eylemle protesto etti. Eyleme, Sendikal Platform da destek verdi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Avustralya Victorian Parlamentosu İşçi Partisi Kıbrıslı Türk asıllı Milletvekili Natalie Nazlı Süleyman’ı kabul etti.

KKTC, Norveç’te düzenlenen Reiselivsmessen 2016 Turizm Fuarı’nda tanıtıldı.

19 Ocak

KKTC'li bir grup iş adamı, Azerbaycan'la iş olanakları araştırmak için Bakü'ye gitti.

21 Ocak

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2’nci böbrek nakli operasyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt bölgesindeki muhtarların katıldığı “1. Muhtarlar Buluşması” gerçekleştirildi.

22 Ocak

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu ile beraberindeki heyeti kabul etti. 

25 Ocak

Turizm Bakanlığı, İngiltere’nin Manchester şehrinde düzenlenen “Destinations The Holiday and Travel Show” adlı turizm fuarına katıldı.

26 Ocak

Kuzey Kıbrıs turizmi Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenen MATKA 2016 Turizm Fuarında tanıtıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Bağdat’ta gerçekleştirilen 11. İslam İşbirliği Parlamentolar Arası Birlik Konferansı’nda (İSİPAB) “Gözlemci Üye Kıbrıs Türk Devleti” adına konuşma yaptı. 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Ankara’da TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile bir araya geldi.

27 Ocak

Turizm Bakanlığı, ülke turizm sektör temsilcileri ile birlikte yurt dışı turizm tanıtım ve pazarlama çalışmaları kapsamında 22-24 Ocak tarihleri arasında İrlanda Cumhuriyeti’nin Dublin kentinde düzenlenen “The Holiday World Show 2016” fuarına katıldı.

29 Ocak

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini uzattı.

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, “İstanbul EMİTT Turizm Fuarı”nın açılışına katıldı.

31 Ocak

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti.

ŞUBAT

1 Şubat

Taşlıca-Derince arasındaki ormanlık alan içerisinde insan iskeleti bulundu.

2 Şubat

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Katar'daki resmi temasları çerçevesinde Katar Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Mohammed Abdul Wahed Ali al-Hammadi ile Katar Eğitim Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

5 Şubat

Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği müktesebatına hazırlanması için Liderlerin kararıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum uzmanlardan oluşturulan komite, ilk kez Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ve Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’le birlikte Brüksel’de temaslarda bulundu. 

8 Şubat

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber Başkanlığındaki Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı heyeti, Ankara'ya gitti. Siber ve Başkanlık Divanı heyeti, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü

Türkiye’den KKTC’ye borularla getirilen suyun yönetimi konusunda hükümetin hazırladığı ileri istişare önerilerini görüşerek netleştirmek amacıyla 4 bakan Ankara’ya gitti.

9 Şubat

Kuzey Kıbrıs, Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen “Salon Des Vacances” turizm fuarında tanıtıldı.

İrlanda’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nicholas Twist, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı ziyaret etti.

Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği yürürlüğe girdi.

10 Şubat

Adadaki dini liderler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de katılımıyla bir araya geldi.

11 Şubat

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Banka Kartları ve Kredi Kartları (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla “Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı” oybirliğiyle onayladı.

18 Şubat

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) Misyon Şefi Rachel Van Elkan başkanlığındaki IMF heyetini kabul etti.

20 Şubat

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, İstanbul’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs'taki Müzakere süreci ve boruyla su temini projesi ele alındı.

21 Şubat

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, bu yıl 21.’si düzenlenen Dubai Gulfood 2016 Gıda Fuarına 10. kez katıldı.

22 Şubat

KKTC turizmi, Hollanda’nın Utrecht kentinde düzenlenen “Fiets En Wandelbeurs” turizm fuarında temsil edildi. 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Dernekler Yasa Tasarısı’nı oy birliğiyle kabul etti. Yenilenebilir Enerji (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

23 Şubat

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir dizi temaslarda bulundu.

24 Şubat

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye - Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti tarafından kendisine verilen “Yılın Bakanı” ödülünü İstanbul’da aldı.

Su Platformu, Türkiye’den getirilen suyun “can suyu” olarak lanse edilmesine rağmen, “ölüm suyu” halini almaya başladığını savundu.

BM Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın yeni bir göreve atanması için karar aldığı, ancak, BM diplomatının Kıbrıs müzakerelerindeki rolü nedeniyle bir süre daha adadaki görevine devam edeceği açıklandı.

25 Şubat

Bakanlar Kurulu, uzun süredir üzerinde çalışılan su metnini onaylayarak, imzalaması için Başbakan Ömer Kalyoncu’ya yetki verdi.

Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında 2016 – 2017 yıllarını kapsayan iki yıllık protokol imzalandı. 

26 Şubat

TC Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, resmi temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye geldi.

YASADIŞI KÜRTAJ OLAYI…6 TUTUKLU

Girne’de faaliyet gösteren “Ada Hospital” isimli özel bir sağlık merkezinde, hamileliklerin yasal olmayan bir şekilde sonlandırıldığı tespit edildi. Polis olayla ilgili 6 kişiyi tutukladı.

Sağlık Bakanlığı, Ada Hospital’in polis tahkikatı tamamlanıncaya kadar kapatılması kararı alındığını duyurdu.

KKTC ile Türkiye arasında “Ortak Gümrük Komitesi” kuruluyor.

27 Şubat

CTP Kadın Örgütü Güzelyurt İlçesi, TDP Güzelyurt İlçesi, BKP Güzelyurt İlçesi, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Güzelyurt Yeşilada Lions Kulübü organizasyonuyla “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” etkinliği düzenlendi.

Meclis’ten Ekim 2014’te geçen yasanın ardından Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 3 böbrek nakli ameliyatı yapıldı.

29 Şubat

Turizm Bakanlığı ile bazı turizmciler, Danimarka’nın Herning kentinde düzenlenen “Ferie For Alle 2016” Turizm Fuarı’na katıldı.

“Sağlıklı Beslenmeyi Öğreniyorum” İsimli kitap ilkokul müfredatlarında yer almaya başladı.

MART

1 Mart

Kamu-Sen, bina ve personel sıkıntısı nedeniyle Girne Posta Şubesi’nde 4 günlük uyarı grevi yaptı.

SU TEMİNİ VE YÖNETİMİNE İLİŞKİN HÜKÜMETLER ARASI ANLAŞMA ANKARA’DA İMZALANDI

Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun resmi davetiyle ilk resmi ziyareti için Ankara’ya gitti. Kalyoncu’ya; Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren ile Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali eşlik etti.

“Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma” Ankara’da imzalandı.

2 Mart

Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Alayköy Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı kabul etti.

3 Mart

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Milletvekili Hakan Dinçyürek, partisinden istifa etti.

7 Mart

Meclis Genel Kurulu’nda Genel Tarım Sigortası Fonu 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oy çokluğuyla, Sağlık sisteminin devamlılığında önemli rolü olan hemşire ve acil uzmanlık gerektiren hekim kadrolarında kadro sayılarının artırılmasını düzenleyen Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı da oybirliğiyle onaylandı.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, baronun davetlisi olarak Mersin’e gitti.

Eski Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde Berkel Mobilya önünde meydana gelen trafik kazasında 2.5 yaşındaki Doğa Çiçek yaşamını yitirirken, 4 kişi de yaralandı. 

8 Mart

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu tarafından 22 Şubat’ta oy birliğiyle kabul edilen Dernekler Yasası’nı, yeniden görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi’ne iade etti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Din ve Global İşler Özel Temsilcisi Shaun Casey, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Dini temsilcilerle görüşmek ve dini mekanları ziyaret etmek için adada bulunan Casey, İsveç Büyükelçiliği’nin himayelerinde sürdürülen Kıbrıs Çözüm Sürecinde Dini Yol çalışmalarına katılan dini temsilcilerle İsveç Büyükelçisi Klas Girov’un ikametgahında bir araya geldi.

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, ITB Berlin Turizm Fuarı’na katıldı.

9 Mart

Cumhuriyet Meclisi heyeti, Avrupa Parlamentosu’nda temaslarda bulundu.

10 Mart

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, bakanlık bürokratlarından oluşan bir heyetle çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Ankara’ya gitti.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ile görüşmek amacı ile Ankara’ya gitti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Din ve Global İşler Özel Temsilcisi Shaun Casey, Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etti.

11 Mart

Maliye Bakanı Birikim Özgür, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Filistin ve Kudüs konulu 5’inci Olağanüstü Zirve Toplantısı’na katıldı. 

18 Mart

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DPUG), Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un partiden istifa ettiğini açıkladı. 

21 Mart

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu partilerinden istifa etti.

Meclis Genel Kurulu, Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasa Önerisi’ni oybirliğiyle kabul etti.

22 Mart

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 250 bin Dolarlık bağışta bulundu.

23 Mart

Merkez üssü Larnaka olan deprem meydana geldi.

24 Mart

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

25 Mart

Cumhuriyet Meclisi heyeti, Zambiya’nın başkenti Lusaka’da, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) toplantıları çerçevesinde yapılan yuvarlak masa toplantısına katıldı

Heyet, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Başkanı Saber Chowdhury ile görüştü. Ayrıca, 125 yıllık Parlamentolar Arası Birlik tarihinde ilk kez bir Afrikalı olarak Genel Sekreterliğe seçilen Martin Chungong ile de kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

27 Mart

KKTC turizmi, 23-26 Mart 2016 tarihleri arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’nda (MITT) tanıtıldı.

28 Mart

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, bir dizi temasta bulunmak üzere İngiltere’ye gitti.

29 Mart

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrıs’a geldi. Schulz, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağı kaçırıldı ve hava korsanlarının talebi üzerine Larnaka Havaalanı'na mecburi iniş yaptı.

Mısır’ın İskenderiye kentinden Kahire’ye gitmek üzere havalanan Egypt Air uçağını kaçırarak Larnaka Havaalanı’na inmesini sağlayan korsan tutuklandı. Mısırlı hava korsanının farklı suçlardan sabıkası bulunuyor.

30 Mart

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, ülke iş kadınlarından Sıdıka Atalay’ın davetlisi olarak gittiği İstanbul’da “Cuprum Island Consultants” lansman toplantısında yatırımcılarla bir araya gelerek, konuşma yaptı. 

31 Mart

Sağlık Bakanlığı, kontrolsüz kullanımı önlemek için antibiyotiklerin bundan böyle reçeteyle satılacağını açıkladı.

YENİ BM ÖZEL TEMSİLCİSİ ELİZABETH SPEHAR…

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, yeni Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi olarak Kanada’dan Elizabeth Spehar’ın atandığını açıkladı.

NİSAN

2 Nisan

UBP HÜKÜMETTEN ÇEKİLDİ…BAKANLAR İSTİFA ETTİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP),  Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’yle kurdukları koalisyon hükümetinden çekilme kararı aldı.

4 Nisan

CTP ve UBP Koalisyon Hükümeti’nde görev alan 5 UBP’li bakan istifa etti. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, CTP'nin yeni hükümet oluşum sürecinde göreve talip olacağını açıkladı. 

Merkez Bankası, TL işlemlerinde kredi kartları azami aylık akdi faiz oranını yüzde 0.13 artırdı.

HÜKÜMET İSTİFA ETTİ

5 Nisan

CTP-UBP Koalisyon Hükümeti istifa etti.

Koalisyon hükümetinin istifası, Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu.

6 Nisan

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın WOW Otel İstanbul’da yer alan 19’uncu Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşma yaptı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Süt Endüstri Kurumu’nun (SÜTEK) ülke genelinde üretilen sütün büyük bir bölümünü toplamadığı gerekçesiyle Kurum önünde, litrelerce süt dökerek eylem yaptı. 

8 Nisan

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün'ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

13 Nisan

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti.

14 Nisan

Cumhurbaşkanı Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi Konferansı’nda konuşma yaptı. 

UBP-DP HÜKÜMETİ KURULDU

15 Nisan

Ulusal Birlik Partisi (UBP)-Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükümeti Protokolü imzalandı.

16 Nisan

UBP ile DP, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundukları ve Kıbrıslı Türklerin 1974’ten bu yana 39’uncu hükümeti olan kabineyle, KKTC siyasi tarihinde 3. kez koalisyon ortaklığı yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün başkanlığındaki UBP-DP Koalisyon Hükümeti’ni onayladı.

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, özel bir ziyaret için geldiği KKTC’de, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi.

18 Nisan

Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi, Meclis Genel Kurulu’nda oybirliğiyle onaylandı.

Dr. Fazıl Küçük Müzesi düzenlenen törenle açıldı.

21 Nisan

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, resmi temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye geldi.

22 Nisan

UBP-DP Koalisyon Hükümeti Programı Cumhuriyet Meclisi’nde okundu.

Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte yaşam sürdüğü Pile köyünün muhtarı Necdet Ermetal, 3 Kıbrıslı Türk gencini silah gösterip arayan Rum polisinin köye giderek, aileler ve gençlerden özür dileyeceğini bildirdi.

Tutuklu bulunduğu İngiltere’den Türkiye’ye iade edilen Kıbrıslı Türk iş insanı Asil Nadir (75), tahliye edildi. Nadir, tahliye edilmesinin ardından KKTC’ye döndü.

23 Nisan

KKTC’nin temsil edildiği “EXPO 2016” Antalya’da açıldı. Fuardaki KKTC standında kültür evi ve bahçesi yer alıyor.

24 Nisan

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığındaki Meclis heyeti, Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarına katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Koruçam’da düzenlenen "IV. St. George Festivali"ne katıldı.

25 Nisan

UBP-DP Koalisyon Hükümeti’nin programı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşüldü.

26 Nisan

İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri Damian Roderic Todd, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı ziyaret etti.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kosova’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde, ‘Kıbrıslı Türklerin tarihsel süreçteki yeri ve bugünkü durumu’ konulu konferansta konuştu.

27 Nisan

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Esentepe Belediyesi’nde 1 günlük uyarı grevi yaptı.

UBP- DP Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden 27 kabul oyuyla güvenoyu aldı.

Koop-Sen Kooperatif Merkez Bankasında grev yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK), Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca hazırlanan ve kayıt dışı cep telefonu pazarının engellenmesi amaçlanan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nin (MCKS) kurulumunun tamamlandığını bildirdi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim ve 3 yönetim kurulu üyesi, yeni hükümetin kurulmasıyla istifa etti.

29 Nisan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü Güneş Enerjisi Santrali açıldı. Santralin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı.

MAYIS

1 Mayıs

 "1 Mayıs İşçi Bayramı" nedeniyle ara bölgedeki Çetinkaya Sahası'nda ortak miting düzenlendi.

2 Mayıs

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TMT Mücahitler Derneği’nin davetiyle adada bulunan Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva’yı kabul etti.

Cumhurbaşkanınca bir daha görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen Dernekler Yasası, Genel Kurul’da bir maddede yapılan değişikliğin ardından oybirliğiyle kabul edildi.

3 Mayıs

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği Genel Başkanı Ahmet Ulubay ile derneğin davetlisi Avustralya Türk Ticaret Odası Başkanı Nevin Hüseyin’i kabul etti.

5 Mayıs

TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu KKTC’de temaslarda bulundu.

6 Mayıs

Başbakan Hüseyin Özgürgün, özel bir ziyaret amacıyla Ankara’ya gitti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bazı üst düzey temaslarda bulunmak amacıyla Ankara’ya gitti.

11 Mayıs

TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve beraberindeki heyetle Çankaya Köşkü'ndeki makamında bir araya geldi.

12 Mayıs

Merkez üssü Güney Kıbrıs olan hafif şiddette deprem meydana geldi.

13 Mayıs

Uluslararası Festivaller ve Geleneksel Sanatlar Festivalleri Organizasyon Konseyi’nin (CIOFF) Güney Avrupa Bahar Toplantısı, İskele Belediyesi ev sahipliğinde başladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi, Belediye Pazarı’nda (Bandabuliya’da) ihtiyaçlılara yemek dağıtmak için, giderlerinin tamamı bağışçılarla karşılanan “Paylaşım Mutfağı” adı altında yemek hizmeti vermeye başladı.

16 Mayıs

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderick Todd’u kabul etti.

17 Mayıs

İslam İşbirliği Teşkilatı 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı için İstanbul’a giden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştü.

18 Mayıs

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasası, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Tüzüğü’ne göre, kırmızı olan “Z” kiralık motorlu araçların plakaları yılsonuna kadar beyaz ile değiştirilecek. 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) üye devletlerine, su konusunda işbirliği yapma ve Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması yönünde somut adım atma çağrısında bulundu.

19 Mayıs

Çavuşoğlu, İstanbul’da TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla suyun geçiş dönemi yönetimine ilişkin protokole imza koydu. 

20 Mayıs

KKTC’de kadavradan ilk kez organ nakli yapılırken, Sağlık Bakanlığı organ bağışı için başvuru kabul etmeye başladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İstanbul’da imzalanan Geçiş Dönemi Protokolü ile Türkiye’den gelen suyun belediyelerin depolarına 2.30 TL’ye akması konusunda anlaşıldığını belirtti.

23 Mayıs

Emek İş Sendikası, Cyprus Airport Services (CAS) Yönetim Kurulu’nun, şirket çalışanlarına yönelik toplu iş sözleşmesi yapılması için görüşmeye yanaşmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

25 Mayıs

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Cumhuriyet Meclisi Başkanlığınca yeniden düzenlenerek hizmete açılan Dr.Fazıl Küçük Müzesi’ni ziyaret etti.

26 Mayıs

Hava Sporları Federasyonu F3J Planör Milli Takım sporcuları, Hırvatistan’da düzenlenen 16. F3J eurotourOsijek yarışmasında KKTC’yi temsil etti. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 9. İslam Ülkeleri Metroloji ve Standartlar Enstitüsü (SMİİC) Toplantısı’nda temsil edildi.

Başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nın (RHA) sadece kamu hizmetlerinin ifasına yönelik olarak kullanılacağı, bunun dışında kesinlikle özel iş amaçları için kullanılmayacağı, tedbirlerin aksine hareket eden personele yasal işlem başlatılacağına ilişkin genelge yayımladı.

27 Mayıs

Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu, Girne’deki “Ada Hospital” isimli hastanenin, yargı süreci tamamlanıncaya kadar geçici olarak kapatılmasını kararlaştırdı. 

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kastamonu Valiliği tarafından organize edilen “Kıbrıslı Türklerin Dünü ve Bugünü” konulu konferans vermek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kastamonu’ya gitti.

30 Mayıs

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın, merkezi Pakistan’da bulunan Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi’nin, 15’nci Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Pakistan’a gitti.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Girne Akçiçek Hastanesi yanında yer alan, geçmişte Girne Hastanesi olarak faaliyet gösterilen binanın hizmete konulacağını duyurdu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, sütün pazarlanmasındaki sorunun aşılmasına katkı koymak amacıyla, kilogramı 2.5 TL olarak uygulanması öngörülen kaşar peyniri ihracat teşvik priminin, kilogramı 3.5 TL’ye yükseltilmesine karar verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’ndaki ilk yılını değerlendirdi

Yeni dernekler yasası yürürlüğe girdi.

1 Haziran

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, ilk resmi yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yaptı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, EXPO 2016 Antalya sergileme alanını gezdi.

Kayıp Şahılar Komitesi’nin çalışmalarını yansıtan fotoğrafların yer aldığı “Harnup Ağaçlarının Altında” adlı sergi, New York’ta Birleşmiş Milletler Sekreteri Ban Ki-Moon’un katılımıyla açıldı.

2 Haziran

Kıbrıs’ta güven yaratıcı önlemler çerçevesinde bir grup Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum ilkokul çocuğu Dünya Çocuklar Günü nedeniyle ara bölgede bir araya geldi

3 Haziran

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Kuzey Kıbrıs Türk İşadamları Formu, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapıldı.

4 Haziran

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği öncülüğündeki Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre günü dolayısıyla, “ülkenin en büyük çevre felaketi olan CMC kirliliğine” bir kez daha dikkat çekti.

KOORDİNASYON OFİSİ…


5 Haziran

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile TC arasında imzalanan uluslararası anlaşma kapsamında Meclis’in onayıyla hayata geçirilecek Gençlik Koordinasyon Ofisi’nin ülke sporuna çok ciddi yatırımları ve desteği öngördüğünü vurguladı.

6 Haziran

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nı oybirliği ile kabul etti. 

7 Haziran

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Ankara’ya gitti.

Kıbrıs Türk-Kırgız İş Forumu, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapıldı.

“Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2016 Arama Kurtarma Tatbikatı” başladı. Tatbikatın Kara Safhası İcra edildi.

9 Haziran

Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2016 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın deniz safhası başarıyla icra edildi.

“Reddediyoruz Platformu”, ülke gençliğinin geleceğini tehdit ettiğini savunduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin kurulması anlaşmasına yönelik başlattığı eylemlerin ilkini gerçekleştirdi. 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştü.

10 Haziran

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Karpaşa, Gürpınar (Ay. Marina) ve Özhan (Asomatos) köylerini ziyaret etti. 

11 Haziran

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, altıncı ve yedinci sınıf öğrencileri için bütünleme sınavının kaldırıldığını duyurdu.

13 Haziran

BM Genel Sekreterinin yeni Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Kıbrıs’a geldi.

Bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu “Reddediyoruz Platformu” Meclis önünde, KKTC’de Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Koordinasyon Ofisi açılmasını protesto etmek için eylem yaptı.

KKTC, 9. Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Eğitim Programı’nda temsil edildi.

 “4. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Öykü Yarışması” KKTC’de gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantında görüşülen "Türkiye ile KKTC Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"nın oylamasının ertelenmesini istedi. Akıncı, Meclis'te temsil edilen partilerin başkanlarını toplantıya çağırdı.

14 Haziran

Meclis Genel Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Antlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nı onayladı. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yasa tasarısının görüşülmesi sırasında yaşanan gelişmelere bağlı olarak yaptığı görüşme çağrısı üzerine Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi.

15 Haziran

Türkiye’den KKTC’ye su temin projesi kapsamında bir yıllık geçiş döneminde suyun yönetimini üstlenen Türkiye Devlet Su İşleri Müdürlüğü (DSİ), suyun belediyelerin depolarına kadar götürülmesi, kullanılan ünitelerin bir yıl süreli işletme, bakım ve onarımı için Türkiye’de ihaleye çıktı.

16 Haziran

Kültürel Miras Teknik Komitesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Avrupa Komisyonu işbirliğinde, Baf kazasına bağlı Hirsofu köyündeki su değirmeninin restorasyonu tamamlandı.

17 Haziran

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında imzalanan “Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma”nın onaylanmasını öngören yasayı ve onun bir parçası olan protokolü, Anayasa’ya uygun olup olmadığı konusunda görüş vermesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

Aplıç ve Derinya sınır kapılarının açılmasına yönelik hazırlıklar kapsamında Kıbrıs Türk ve Rum tarafında gerekli yol yapım çalışmalarıyla ilgili ihale süreci başlatıldı. AB finansmanıyla BM Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Programı ( NDP-PFF) tarafından yürütülecek çalışmalarla ilgili ihale duyurusu UNDP-PFF tarafından yapıldı.

21 Haziran

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yeni asgari ücreti brüt olarak saatlik 10.58 TL, günlük 84.65 TL, haftalık 423.23TL ve aylık 1834 TL olarak belirledi.

22 Haziran

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun davetlisi olarak günübirlik ziyaret için KKTC’ye gelerek temaslarda bulundu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dürüst Ankara’da temaslarda bulundu.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,Turizm İşbirliği Eylem Planı’nı imzaladı.

23 Haziran

Hükümet, ihtiyaç fazlası süt ve süt ürünleri nedeniyle üreticilerin yaşadığı sıkıntılara geçici bir çözüm olarak satın aldığı 150 ton süt ile 50 ton hellimi kurum ve kuruluşlara dağıtmaya başladı.

Ankara’da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

25 Haziran

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Lefkoşa’ya yapılması düşünülen yeni hastane projesi ile ilgili İstanbul’da 650 yatak kapasiteli Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile inşası devam eden 400 yatak kapasiteli Sultanbeyli Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. 

29 Haziran

Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesi ve reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 3 yıl için toplam 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği vermeyi kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenler için bir günlük milli yas ilan etti.

30 Haziran

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) “Kıbrıs Çözümüne İlişkin Ekonomik Beklentiler (Economic Prospects of  Cyprus settlement)” konulu konferans düzenlendi. 

5 Temmuz

Ramazan ayında tutulan orucun ardından kutlanan Ramazan Bayramı başladı.

9 Temmuz

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı (SORÖV), Lefkoşa’da faaliyet gösteren “Kadın Sığınma Evi”nin faaliyetlerini sonlandırdı.

12 Temmuz

Eski Sağlık Bakanlarından Ali Atun, hayatını kaybetti.

14 Temmuz

Guiness Rekorlar Kitabı’na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay, yeni dünya rekoru denemesine Yavuz Çıkarma Plajı açıklarında başladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Orta Mesarya’nın büyük bir bölümüne ve Yılmazköy’e, Türkiye’den gelen suyun verilmeye başlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Yakın Doğu Üniversitesi ile imzaladığı Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokolü ile İstanbul, Ankara ve Adana’daki anlaşmalı hastaneler yanında YDÜ Hastanesi’ne de hasta sevk edebileceğini açıkladı.

Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki mozelesi Türkiye’den gelen suyla yıkandı.

16 Temmuz

Karaoğlanoğlu’nda bir evdeki kuyuda erkek cesedi bulundu.

18 Temmuz

Türk Hava Yolları Anadolu Jet’in Ercan-Ankara seferini yapacak uçağı teknik arıza nedeniyle Antalya Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı.

19 Temmuz

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (Türk-Sen) asgari ücretle ilgili itirazlarını değerlendirdi, asgari ücret oy çokluğuyla 1.834 TL olarak aynı kaldı.

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Türkiye’den adaya ulaşan su, Geçitkale, Akova ve Sınırüstü depolarına verilme başlandı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için Türkiye Cumhuriyeti hükümetini temsilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Türkiye ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu KKTC’ye geldi.

Türkeş ve Kılıçtaroğlu, törenlere katılarak, devlet ve hükümet temsilcilerine ziyaretlerde bulundu.

FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNE ALINDI

21 Temmuz

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) terör örgütü listesine alındığını açıkladı.

23 Temmuz

49 yaşındaki Şerafettin Tikici, Akdeniz köyü deniz sahilinde ölü olarak bulundu.

25 Temmuz

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Lefkoşa’ya su verilmeye başlandığını duyurdu.

26 Temmuz

Kıbrıs açıklarında, denizde, yaklaşık 7 saatlik sürede en büyüğü Richter ölçeğine göre 4 olan toplam 8 deprem meydana geldi.

ÇAMLIBEL’DE YANGIN…100 DÖNÜM ALAN, 13 BİN 300 AĞAÇ YANDI

Çamlıbel bölgesinde çıkan yangında 100 dönüm (13.3 hektar) alan, 13 bin 300 adet 25 yıllık ağaç yandı.

27 Temmuz

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 31 Mart 2016 tarihinde Gezici Büyükelçi görevine son verilen Hüseyin Macit Yusuf’un bu göreve yeniden atanmasını onaylamadı.

30 Temmuz

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa Tren Yolu Polikliniği tamirat ve tadilat çalışmalarının tamamlanmasıyla yeniden Lefkoşa halkının hizmetine açıldı.

1 Ağustos

Lefkoşa’da, bir iş yerinin vitrin camına yumruk atarak el bileğinden yaralanan 19 yaşındaki Hakan Karagözlü hayatını kaybetti.

2 Ağustos

Yüksek Değerlendirme Kurulu, görev süresi tamamlanan Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter’in emekliliğe sevk edilmesine ve yerine, Tuğgeneralliğe terfi ettirilen Piyade Kurmay Albay Cemal Volkan getirilmesine karar verdi.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman), Gazimağusa Serbest Liman’daki eski eser nitelikli taş ocağının kiralanması sözleşmesinin feshedilmesi gerektiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 50 bin Euro bağışta bulunduğunu açıkladı.

3 Ağustos

Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, belediye başkanlığı görevinden istifa etti.

Reddediyoruz Platformu, Cumhuriyet Meclisi önünde miting düzenledi. "KKTC’de Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi kurulmasına" karşı çıkan örgütler tarafından oluşturulan Reddediyoruz Platformu'nun, Meclis önünde düzenlediği miting, “Yaşayacak Geleceğimiz, Söyleyecek Sözümüz Var” sloganıyla yapıldı.

4 Ağustos

Anayasa Mahkemesi, Gençlik ve Koordinasyon Ofisi ile ilgili Yasa ve Ek Protokol konusundaki kararını açıkladı. Anlaşmanın 3. maddesinin 1. fıkrasının g. bendi, Anayasa'nın 90. maddesinin 4. fıkrasına göre aykırı bulundu.

5 Ağustos

Lefkoşa’nın tanınmış simalarından, “Ciğerci Ahmet” adıyla bilinen Ahmet Akdal, hayatını kaybetti.

Demokrasiye Destek Platformu, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla Lefkoşa'da “Demokrasiye Destek Mitingi” düzenledi. Mitinge Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de katıldı.

6 Ağustos

Yeniboğaziçi’nde Sky Venüs Oteli’nin 3 katı kundaklandı.

10 Ağustos

KKTC’ye Su Temin projesi kapsamında Türkiye’den adaya ulaşan suyun vatandaşlara ulaşması için abonelik sözleşmesini 28 belediyeden 27’si imzaladı. Abonelik sözleşmesini imzalamayan tek belediye, Gönyeli Belediyesi.

11 Ağustos

Girne’de faaliyet gösteren “Beyti” adlı restorana meçhul şahıs veya şahıslarca tabanca ile 3 el ateş açıldı.

11 Ağustos

Ülkedeki kaçak işçiler ve işverenlerle ilgili kanun gücünde kararname çıkarıldı.

12 Ağustos

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin davetlisi olarak Ankara’ya giden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Zeybekçi ile işbirliği protokolleri imzaladı. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında ticari ilişkilerin düzenlenmesi hakkındaki uygulama antlaşması ve ürün güvenliği konusunda işbirliği protokolü yapıldı.

17 Ağustos

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, FET֒nün darbe girişimi ardından Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu.

Gazimağusa Suriçi’ni Canlandırma Projesi çerçevesinde Surlariçi’nde 1973 yılında faaliyete başlayan Altun Tabya Hotel, uzun bir aradan sonra yeniden turizmin hizmetine girdi.

SERBET LİMANDA SİLAH ELE GEÇİRİLDİ…KAHKAHA GAZI UYUŞTURUCU KAPSAMINA ALINDI

18 Ağustos

Bakanlar Kurulu kahkaha gazını uyuşturucu kapsamına aldı.

Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi’nin Port Isbi şirketince işletilen bölümünde çok sayıda silaha, Mersin Limanı’na gitmek üzere Dipkarpaz adlı gemiye yüklendikleri sırada polis tarafından el kondu. Silah sayısı 645 olarak açıklandı.

19 Ağustos

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTSK) Ercan Havalimanı'nda grev başlattı. Bakanlar Kurulu, grevi 60 süreyle erteledi.

21 Ağustos

Doğa Okulları'nın yüzde 100 hissesinin Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu'na devrine ilişkin nihai satış anlaşması imzalandı.

22 Ağustos

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin Atatürk Spor Salonu girişindeki otobüs durağında fark edilen şüpheli çanta, bomba uzmanı ekiplerce patlatıldı. Çantadan kıyafet çıktı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere süreci konusunda siyasi parti başkanlarıyla görüştü.

24 Ağustos

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Emekli Başsavcı Yardımcı Muavini Hakkı Önen’i, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş hakkındaki iddiaları soruşturmak üzere “soruşturma memuru” olarak atadı.

25 Ağustos

42 yıl önce Limasol'a bağlı Perekluşa bölgesinde öldürülen ve Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından yapılan kazılarda bulunan 5 şehit, askeri törenle Gazimağusa Canbulat Şehitliğine defnedildi.

Bakanlar Kurulu, seyrüsefer harçları ödenmediği için kayıttan düşen araçlarla kayıttan düşmeyen ancak geçmiş döneme ait borcu olan araçlar konusunda yasa gücünde kararnameyle kayıt harcı affı getirdi.

26 Ağustos

Gazimağusa’da çalışırken 1964’te 2 Kıbrıslı Türk’le birlikte kaçırılan ve kalıntıları bir kuyuda Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazılarında bulunan Ziya Yusuf, askeri törenle Lefkoşa Mezarlığı’ndaki şehitlikte defnedildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Toprak Ürünleri Kurumu'nu (TÜK) zarara uğratanların gerekli cezayı alması istemiyle Başsavcılığa şikayette bulundu.

Genel Tarım Sigortası Fonu, 2015-2016 üretim yılında KKTC genelinde tahıl alanlarının 730 bin dönümünün (HD) yüzde 90, yaklaşık 54 bin dönümünün yüzde 70 oranında kuraklıktan etkilendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışına katıldı.

28 Ağustos

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülkede resmi temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye geldi.

29 Ağustos

Başbakan Hüseyin Özgürgün, basınla sohbet toplantısı düzenleyerek, hükümet icraatlarını anlattı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İskele Belediyesi, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin 2003 yılında almış olduğu sahildeki kaçak yapılara ilişkin kararını uygulamaya koyarak, İskele Boğazı’nda Boğaz Hotel’e ait sahildeki kaçak yapıları mühürledi.

30 Ağustos

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri hakkında bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin genel başkanları ve temsilcileriyle bir araya geldi.

3 Ekim

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Kurucular Kurulu, Parti Kurucu Genel Başkanlığı’na oy birliğiyle Erhan Arıklı’yı seçti.

5 Eylül

Kayıtları iptal edilen araçlarla, kayıtları iptal edilmeyen ancak geçmiş yıllara ait seyrüsefer borcu bulunan araçların tekrar kayıt altına alınması ve devlete olan borçlarının tahsil edilmesi amacıyla hazırlanan yasa gücünde kararname, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 Eylül

KKTC’de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde örgütlenecek Eşit Hak ve Adalet Sendikası (Hak-Sen) isminde yeni bir sendika kuruldu.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne monte edilen elektrik trafosu tam randımanlı olarak devreye girdi.

7 Eylül

Yüksek Yönetim Denetçisi’nin (Ombudsman), 23. Dönem Raporu’na göre 2016 yılının ilk altı aylık döneminde Ombudsman’a 57 adet başvuru yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nın çağırısıyla, Derinya ve Aplıç kapılarının açılması ile ilgili devam eden çalışmaların değerlendirilip gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla toplantı yapıldı.

7 Ekim

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yetkilileri bugün parti tescili için İçişleri Bakanlığı’na başvuru yaptı.

YAZ SAATİ UYGULAMASINA DEVAM KARARI ALINDI

8 Eylül

Bakanlar Kurulu, yaz saati uygulamasının Türkiye’deki gibi değiştirilmemesine ve hükümetin şebeke suyundan aldığı yüzde 5 KDV’nin kaldırılmasına karar verdi.

9 Eylül

Türkiye Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, KKTC'de temaslarda bulundu ve "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi" kapsamında Güzelyalı arıtma tesisinde ve inşaatında sona gelinen dağıtım hatlarında incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilmeyen partilerin yetkilileri ile bir araya geldi.

10 Eylül

Lefkoşa’da Şht Kemal Ünal Caddesi’nde faaliyet gösteren Erdinç Kuyumculuk’tan 148 bin 360 TL değerinde muhtelif ziynet eşyası çalındı.

Düzenli atık depolama alanı, tehlikeli atık biriktirme tesisi sözleşmesi imzalandı.

Güzelyurt- Lefke Dayanışma Platformu, “Sağlığımız Daha İyi Olsun” sloganıyla Güzelyurt’ta ve Lefke’de eylem düzenledi.

12 Eylül

İslam dünyasının iki bayramından biri olan Kurban Bayramı başladı.

15 Eylül

Lefkoşa’da “Assos (Altınbaş) Kuyumculuk” isimli işyeri açılarak, 900 bin TL değerinde altın ve pırlanta çalındı.

20 Eylül

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Lefkoşa Motorlu Araçlar ve Ruhsatlandırma Şubesinde grev yaptı ardından aynı gün Ulaştırma Bakanlığı’nın “sorunların çözümüne yönelik somut adım atması” nedeniyle askıya aldığını bildirdi.

21 Eylül

Çevre tahribatının engellenmesi ve dini eserlerin korunması hedefiyle oluşturulan “Manevi Havama Dokunma Platformu”, “Çatalköy’deki Hz. Ömer Türbesi’nin bulunduğu sahil üzerine, birden çok kumarhaneli otel yapılması yönündeki çalışmaları” Cumhuriyet Meclisi önünde protesto etti.

BM Kalkınma Programı ve Avrupa Komisyonu, Lefke-Aplıç sınır kapısı yol yapımına yönelik sözleşme imzaladı.

26 Eylül

Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay ve beraberindeki parti yetkilileri Girne Emirnamesi’nin iptali için Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvuru yaptı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün Spor Dairesi’ne verdiği direktif doğrultusunda ışıklandırılması tamamlanarak adını merhum Kıbrıslı Türk Futbolcu Mete Adanır’dan alan Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu ile Mete Adanır heykeli törenle hizmete açıldı.

28 Eylül

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezar ve müze yapım projesi için açılan ihaleye 8 firma teklif verdi. Teklifler, basın huzurunda açıldı.

30 Eylül

Türk ve Rum Veteriner Dairesi Teknik Komiteleri Küçükbaş hayvanlarda görülen Mavi Dil Hastalığı konusunda ortak toplantı yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı Emek-İş’in Haspolat Arıtma Tesisi’nde başlattığı grev 5’inci gününde sona erdi.

ERDİNÇ VE ASSOS KUYUMCULARINDAKİ HIRSIZLIKLIKLA İLGİLİ 10 KİŞİ TUTUKLANDI

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Erdinç Kuyumculuk ve Assos (Altınbaş) Kuyumculuk adlı işyerlerinin soyulmasıyla ilgili geniş çaplı soruşturma sonucunda İran uyruklu toplam 10 kişi tutuklandı.

4 Ekim

KTAMS ve Kamu-İş, Lefkoşa ve Girne Kaza Mahkemeleri’nde tam gün uyarı grevi yaptı.

5 Ekim

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Dipkarpaz İlkokulu’nda tam gün uyarı grevi yaptı.

ONKOLOJİ MERKEZİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet verecek Onkoloji Merkezi’nin açılışı törenle yapıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Toprak Ürünleri Kurumu’na katkı amacıyla ithal ürünlere yüzde 3 katkı payı uygulamasının, “yönteminin tartışma yaratmayacak biçimde düzenlenmesi için” geri çekildiğini açıkladı.

6 Ekim

Ülkede faaliyet gösteren taksicilerin örgütleri, “Tüm Taksi Birlikleri” adı altında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na siyah çelek bıraktı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerindeki son gelişmelerle ilgili milletvekillerini bilgilendirdi.

7 Ekim

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, günübirlik ziyaret için KKTC’ye geldi.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), "yasa dışı ve kişiye özgü nakiller yapıldığı" gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı ve bu atamaları yapan Kamu Hizmeti Komisyonu önünde protesto eylemi yaparak, siyah çelenk bıraktı.

Almanya, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 100 bin Euro bağışta bulundu.

Ombudsman, Başbakanlık’ın, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusunda Kudret Akay ile yaptığı hizmet sözleşmesinin, Kamu Görevlileri Yasası’na, Bakanlar Kurulu kararına, Artopus Ajans Ltd.’in ana sözleşmesi ve tüzüğüne aykırı olduğundan iptal edilmesi gerektiğini açıkladı.

8 Ekim

Kıbrıs Rallisi’nin Lefkoşa’nın güney ve kuzeyinde yer alan özel seyirci etabı Lefkoşa'da gerçekleştirildi.

9 Ekim

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için İstanbul’a gitti.

10 Ekim

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) 2016 Mali Yılı Bütçesi, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.

TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA KAPSAMLI ENERJİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

11 Ekim

Türkiye ile KKTC arasında kapsamlı enerji işbirliği anlaşması imzalandı.

23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir araya gelen TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, KKTC'ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşmaya imza attı.

12 Ekim

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, terminal (ölüm sürecindeki) hastaların acılarının azaltılması amacıyla “kannabis yağının” doktorlar denetiminde kullanılmasının Bakanlar Kurulu kararıyla yasallaştırıldığını duyurdu.

13 Ekim

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “hükümetin yasa dışı olarak verdiğini” iddia ettiği vatandaşlıkları yargıya taşıdı.

14 Ekim

Kamuda 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine başlandı.

17 Ekim

“Birleştirilmiş Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul etti.

Tutuklu bulundukları Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ndeki hücrelerinden havalandırma boşluğundaki demiri sökerek firar eden İran uyruklu 4 kişi, ara bölgede Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından yakalanmalarının ardından KKTC Polisi'ne iade edildi.

18 Ekim

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün davetlisi olarak KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, KKTC e-Devlet Projesi ile TC-KKTC arasındaki PTT işbirliği anlayışı muhtırasına imza koydu.

Türkiye’den KKTC’ye deniz altından borularla taşınan su, 28 belediyenin 24’üne ve bu belediye sınırları içindeki 74 yerleşim birimine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Global İlişkiler Forumu'na katılmak amacıyla İstanbul’a gitti.

19 Ekim

Ercan-Kırklar ile Ercan-Akıncılar anayollarının yapımına başlandı.

Ercan Havalimanı yeni terminal binasının inşaatının başlatılması münasebetiyle, Ercan yeni terminal binası inşaat alanında tören düzenlenerek, temel atıldı.

20 Ekim

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde odacı eksikliği nedeniyle devam eden grev, 3 odacı personelin görevlendirilmesiyle sonlandırıldı.

Türkiye Adalet Bakanlığı ile KKTC arasında, cezaevi yapımına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

23 Ekim

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin konsolosluklar aracılığı ile kimlik kartı başvurusu yapabileceğini açıkladı.

24 Ekim

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 33 milyon Euro değerinde yeni mali yardım programını onayladı.

26 Eylül

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı Emek-İş Haspolat Arıtma Tesisinde süresiz grev başlattı. Grev 4 gün sürdü. Taraflar anlaştı.

31 Ekim

KKTC’deki kanser hastalıklarının kontrol altına alınması, bu konuda ulusal kanser kontrol programı oluşturulması için “Ulusal Kanser Danışma Kurulu” kuruldu.

2 Kasım

Pile’de “internet cafe” ve “bar” adı altında faaliyet gösterdiği tespit edilen yasa dışı 8 kumarhaneye yönelik eş zamanlı operasyonda, 6 KKTC, 1 Romanya, 3 Vietnam ile 37 Güney Kıbrıs vatandaşı gözaltına alındı.

4 Kasım

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerin temsilcileriyle görüştü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, canlı yayında halkı bilgilendirdi.

6 Kasım

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere heyeti ile birlikte, Mont Pelerin’deki görüşmeler için İsviçre’ye gitti.

7 Kasım

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesindeki İsviçre görüşmeleri başladı.

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oy birliğiyle kabul etti.

9 Kasım

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Girne Sosyal Sigortalar Dairesi’nde grev başlattı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği; akaryakıt, arpa, süt ve su fiyatlarında düzenleme talebiyle Lefkoşa’da araçlı eylem başlattı.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ile Patates Üreticileri Birliği’nin de destek verdiği eylem nedeniyle üreticiler traktörler ve kamyonlarla Başkente geldi.

1. KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri, İstanbul’da açıldı. Fuarın açılışını Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu birlikte gerçekleştirdi.

11 Kasım

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde “2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” görüşmeleri başladı.

KKTC Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı (Onay) Yasa Tasarısı Meclisten oy birliğiyle geçti.

Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı  ile Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı da oy çokluğu ile kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanlığı, resmi hizmet araçlarının sadece kamu hizmetlerinde kullanılmasına yönelik olarak araçları her bölgede tek yerde toplama ve tek elden görevlendirme kararı alındı. Pilot bölge olarak da Gazimağusa bölgesi seçildi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, 9 Kasım’da başlattığı eylemi 10 gün erteleme kararı aldı.

20 Kasım

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kapatılması için Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) tarafından dava açılmasını protesto etmek amacıyla miting düzenlendi.

23 Kasım

Lefkoşa'da restore edilen tarihi Kumarcılar Hanı törenle açıldı.

24 Kasım

Akıncılar’da, Güney Kıbrıs’tan satın alınan 330 kilo kaçak et yakalandı.

25 Kasım

Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün yürüttüğü “25 Kasım’a Kadar 25 Bin İmza İle 5 Sığınma Evi” kampanyasının temsilcileri, sığınma evi için toplanan imzaları Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu’na verdi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, partisinden istifa etti.

26 Kasım

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde sığınma evi olarak işlev görecek “Kadın Dayanışma Evi” kuruldu.

28 Kasım

Dev-İş ve Emek-İş, Ercan Havaalanı'da hizmet veren Cyprus AirPort Services'te (CAS) 13 kişinin işten durdurulmasını protesto etti ve oturma eylemi yaptı.

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) yeniden siyasi yaşamda yer aldı.Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, İçişleri Bakanlığı'na Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) isim tescilinin yapıldığını duyurdu.

GİRNE DAĞYOLUNDA KAZA…3 ÖLÜ, 7 YARALI

29 Kasım

Girne-Değirmenlik arasındaki dağ yolunda sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü. Kaza yerinden yaralı olarak hastaneye kaldırılan 7 kişiden 2'si yoğun bakıma alındı.Kaza, kamyon ile minibüsün çarpışması sonucu meydana geldi.

2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, toplam 13 milyon 200 bin TL artışla, 5 milyar 700 bin TL olarak Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde oyçokluğuyla onaylandı.

30 Kasım

Lefkoşa'da bazı liselerde öğrenim gören öğrenciler, trafik kazasını protesto etmek amacıyla Başbakanlık önünde eylem yaptı, hükümeti istifaya çağırdı.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çağrısıyla “trafik” gündemiyle olağanüstü toplandı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Girne- Değirmenlik dağ yolunda meydana gelen kazayla ilgili ilkokul, okul öncesi ve özel eğitim okullarında etkinlik organize etti.

Başbakanlık, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, KKTC genelinde trafiğe açık tüm yollarda, yaz/kış dahil kamu mesai saatlerine göre ağır vasıtalar için düzenleme yaptı. Mesai başlangıcının bir saat öncesi ile yarım saat sonrasına kadar; mesai bitiminin de yarım saat öncesi ile bir saat sonrasına kadar 5 bin kg ve üzerindeki ağırlıkta kamyonların seyrüseferleri ve trafikte bulunmaları yasaklandı.

1 Aralık

Kıbrıs Türk Hekiml

 
27 Aralık 2016 Salı 20:56
Okunma: 889
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu